Konfigurujemy NODA analogowego (z dedykowanym radiem) w Wires-X

        Konfiguracja noda analogowego z dedykowanym radiem (FTM100, FTM400) niewiele różni się od konfiguracji w wersji cyfrowej. A zatem z głównego menu wybieramy File pozycja Transceiver i widzimy taki ekran:


Przyjmuję, że radiotelefon FTM100D (lub FTM400) mamy już połączony z HRI-200 kablem z 10-cio pinowymi wtykami do gniazda "Radio 1". Radio musimy uruchomić w trybie pracy z HRI-200. W FTM100D robi się to włączając radiotelefon z wciśniętymi jednocześnie klawiszami "Dx" i "Gm". Poprawne włączenie tego trybu poznamy po logo WiresX na wyświetlaczu. W ramce "Operation mode" zaznaczamy "Analog". W polu "Frequency" wpisujemy częstotliwość pracy naszego noda. Dobrym pomysłem będzie też ustawienie blokady SQL jakimś tonem, aby przypadkowe zakłócenia nie otwierały blokady (a przecież nie chcemy aby koledzy naszemu węzłowi dali przydomek "szumofon)", niżej w polu "Power" wybieramy moc wyjściową nadajnika. Nad wyborem QRG warto popracować, aby znaleźć niczym nie zaśmiecony i nieużywany kanał. Teraz przyciski "Apply" i "OK". Włączamy inne radio FM na wybranej QRG, nie zapominamy o ustawieniu tonu i zaczynamy pierwsze próby. Nasz nod już powinien działać, ale wymaga jeszcze regulacji.

        Ponieważ nasz nod działa w trybie analogowym, to nie będzie korzystał ze strumienia cyfrowego głosu spakowanego kodekiem AMBE tylko ze strumieni analogowych. Musimy zatem nad tymi strumieniami zapanować i ustawić ich poziomy. Tak więc aby wszystko dobrze działało musimy wrócić jeszcze do głównego menu File pozycja Settings, z listy wybrać "HRI-200 setup". Zobaczymy coś takiego:


Teraz dokładnie skopiujmy ustawienia z tego co widać powyżej, klikamy "Write". Dla pewności, że HRI-200 zapamiętało ustawienia możemy jeszcze kliknąć "HRI-200 Information", w szarych polach po lewej zobaczymy co faktycznie jest zapisane w HRI. Jeżeli wszystko się zgadza to mamy pewność, że odpowiednie strumienie trafiają na właściwe piny w gniazdach, klikamy OK. Warto dodać, że ustawienia są identyczne jak dla trybu cyfrowego, więc jak w przyszłości zechcemy przejść na cyfrę, wystarczy w konfiguracji transceivera tylko jedno kliknięcie.

Został nam ostatni krok - regulacja poziomów audio, ale uprzedzam, że zapewne w pierwszym podejściu go nie załatwimy i będziemy tu jeszcze musieli wracać. Te regulacje najskuteczniej robi się odbierając sygnał rozmawiających stacji. Z głównego menu wybieramy View i pozycję Audio adjustment(R). Pojawi się nam takie okno:


Suwakiem "Output (Tx)" regulujemy głośność strumienia audio trafiającego do nadajnika naszego radia w węźle. Regulację najłatwiej będzie nam przeprowadzić słuchając kilku różnych stacji i ustawić maksimum głośności, ale bez przesterowań. Nie będzie to takie proste, bo jak zauważymy audio z różnych stacji dociera na bardzo zróżnicowanych poziomach. Musimy poszukać kompromisu między przesterowaniem przez niektóre stacje, a cichym odbiorem innych. No cóż, nie wszyscy stosują optymalne ustawienia. I nie zdziwmy się, jak natrafimy na rozmowę w której nie słychać jednego z rozmówców, a nośna stoi. To oznacza, że stacja nadaje z sieci DMR i jest słyszalna tylko w trybie cyfrowym.

Następnie bierzemy się za suwak "INPUT (Rx)" aby ustawić poziom analogowego strumienia audio wychodzącego z naszego węzła do Internetu. Od tego ustawienia będzie z kolei zależało jak nas będą odbierać inne stacje. Odłączamy zatem węzeł od roomu, bierzemy radiotelefon i nadajemy testowo cokolwiek szukając takiego położenia suwaka, aby osiągnąć maksimum głośności ale bez przesterowania. Tu może nam jeszcze pomóc wciśnięcie "Start" w ramce "Graph select" dzięki czemu zobaczymy jak na oscyloskopie graficzną prezentację naszego sygnału:

Szukamy takiego ustawienia, aby nie przekraczać ciąglych zielonych linii na dole i na górze. Jeżeli do rozmów używamy kilku radiotelefonów, to zuważymy między nimi też pewne różnice. Szukamy zatem znowu ustawienia kompromisowego.

To wszystko, węzeł mamy poprawnie skonfigurowany, możemy zająć się robieniem łączności. Z pewnością w przyszłości opinie naszych rozmówców o naszym sygnale będą pomocne w dokonaniu korekt poziomów.
Do usłyszenia!
SP5IUZ