Konfigurujemy NODA analogowego w Wires-X

        Konfiguracja noda analogowego z dowolnym, a nie dedykowanym radiem (FTM100, FTM400) wymaga znacznie więcej pracy i uwagi. Co więcej, w szczegółach będzie nieco inna dla każdej pary HRI-200 plus radio, wymaga indywidualnego podejścia. Ja zastosowałem radiostację IC-9100 (nic prostszego nie miałem pod ręką), ale mam nadzieję że ten przykład pomoże w konfiguracji HRI z innymi modelami radiotelefonów, ogólne wytyczne są w każdym przypadku takie same.
Pierwszą sprawą jest połączenie radiotelefonu z HRI-200. Idealnie jest jak nasze radio posiada gniazdo DATA, takie standardowe 6 pinowe. Upewniamy się, że układ pinów naszego urządzenia jest typowy. Tu wreszcie przyda się nam dokumentacja naszego urządzenia. Na zdjęciach obok widać przykłady (po kliknięciu można zobaczyć powiększenie) dla dwóch różnych urządzeń (TM-733 i IC-9100).

Jak w powyższym przykładzie widać układ pinów w obu urządzeniach jest typowy, ale zwróćmy uwagę, że parametry sygnałów i logika są różne. To dlatego wcześniej napisałem, że dla każdej pary urządzeń trzeba podejść indywidualnie. Konstruktorzy HRI-200 wiedzieli o tym doskonale i wyposażyli urządzenie we wszystkie właściwie opcje dzięki którym da się je dopasować do chyba każdego transceivera.
A zatem jak piny pasują łączymy końcówkę 10 pinową do HRI, 6 pinową do radia. Włączamy radio i ustawiamy go do pracy w trybie "Data". W IC-9100 wybrałem tryb DATA 1200 bps. Oczywiście żadne dane nie będą przesyłane, a tylko strumienie audio, ale ten wybór determinuje na którym pinie gniazda DATA pojawi się sygnał odbierany przez radio. Z głównego menu wybieramy File pozycja Transceiver i widzimy taki ekran:


Jeżeli jest inaczej, w ramce "Operation mode" zaznaczamy "Analog" i to wszystko. Nic więcej nie wprowadzamy, bowiem HRI-200 nie umie sterować nie dedykowanym radiotelefonem, nawet nie wie czy coś jest podłączone. W uzyciu będą tylko sygnały audio wejściowe i wyjściowe, SQL, PTT i oczywiście GND. Może też zdarzyć się, że opcje trybu pracy będą niedostępne. Popatrzmy na główny ekran, czy przy zamknietej blokadzie szumu nie mamy takiej sytuacji:

Jeżeli tak jest, możemy jeszcze otworzyć blokadę i jak niebieskie podświetlenie "LOCAL" zgaśnie - wiadomo, że linia SQL w radiu używa odwrotnej logiki niż ustawiona w HRI. Ten sam problem może też dotyczyć PTT, sprawdźmy czy nie jest załączone nadawanie bez powodu.
W głównym menu wybieramy File pozycja Settings, z listy wybieramy "HRI-200 setup". Zobaczymy ekran z opcjami ustawień HRI-200:


Ponieważ był problem z blokadą szumu zmieniamy pozycję "SQL Active" na tę drugą opcję (do wyboru są dwie: Low i High). Gdyby też był problem z PTT, postępujemy podobnie. Samo wprowadzenie zmian nie wpływa na działanie HRI-200. Musimy jeszcze kliknąć przycisk "Write". Teraz logikę mamy już ustawioną, można działać dalej. W ustawieniach w pozycji "RXin Select" wybieram RX12 - czyli pin gniazda, zgodnie z tym co ustawiłem wcześniej w radiu (DATA 1200).
Zaczniemy od ustawienia optymalnego poziomu sygnału który po odebraniu przez radiotelefon trafia do HRI, a potem przez sieć do innych węzłów. Z głównego menu wybieramy View i pozycję Audio adjustment(R) następnie "Start" w ramce "Graph select". Pojawi się nam takie okno:

Teraz próbujemy drugim radiem nadawać, np. ton 1750 Hz i suwakiem "INPUT (Rx)" staramy się znaleźć takie ustawienie, aby sygnał nie przekraczał ciągłych zielonych linii. Na obrazie powyżej widać, że mimo ustawionego 100% wzmocnienia nie udało się uzyskać optymalnego poziomu. W tej sytuacji należy zwiększyć czułość wejścia w HRI, czyli wracamy do ustawień HRI (jeden obraz wyżej) i w pozycji "RX12 Input" ustawiamy "High", pamiętamy o wciśnięciu "Write". Ponownie wracamy do regulacji poziomów i regulujemy dalej, aby osiągnąć optimum, ostatecznie powinno wyglądać to tak:

Zależnie od modelu radiotelefonu (a także wyboru linii RX12 lub RX96) później może jeszcze okazać się konieczne pomanipulowanie w konfiguracji HRI opcjami "Pre-emphasis" i "De-emphasis", jeżeli korespondenci zwrócą nam uwagę na zniekształcony głos, np nadmiar wysokich tonów przy braku niskich.

Zostało nam jeszcze ustawić poziom sygnału przekazywanego przez HRI-200 z sieci do modulatora naszego radiotelefonu. Od tego ustawienia zależy jak bedziemy słyszeć naszych rozmówców z innych węzłów czy roomów. To ustawienie najłatwiej znaleźć słuchając innych, co najmniej kilku różnych stacji, zatem trzeba trochę cierpliwości. Ja się podłączyłem do romu Japończyków, tam ruch był akurat duży. Nic nie rozumiałem, ale do regulacji poziomów audio może być. Suwakami "Output (Tx)" i "WAVE LEVEL" musimy znaleźć takie ich położenie, aby osiągnąć maksimum głośności, ale jeszcze bez przesterowań. Jak trzeba możemy w ustawieniach HRI w pozycji "TXout Gain" wybrać inne ustawienie poziomu sygnału wychodzącego z HRI z dwóch dostępnych: "TX12" - niski poziom, "TX96" wysoki poziom sygnału. Warto nad tym popracować, bowiem jak zauważymy audio z różnych stacji dociera na bardzo zróżnicowanych poziomach. Musimy poszukać kompromisu między przesterowaniem przez niektóre stacje, a cichym odbiorem innych.

        To wszystko, węzeł mamy poprawnie skonfigurowany, możemy zająć się robieniem łączności. Z pewnością w przyszłości opinie naszych rozmówców o naszym sygnale będą pomocne w dokonaniu korekt poziomów. Na zakończenie dodam, że ustawienia widoczne na zrzutach ekranów są optymalne dla konkretnego radia z którym eksperymentowałem. Dla każdego innego będą zapewne inne, ale mam nadzieję, że tym artykułem wskazałem drogę, jak każdy może to zrobić w swoim przypadku.

Do usłyszenia!
SP5IUZ