Trochę o sieci Wires-X w SP

        W cyfrowych sieciach DV oprócz zwykłej transmisji głosu bardzo ważne są różne dodatkowe funkcjonalności ułatwiające pracę, w tym coraz większego znaczenia nabierają połączenia międzysieciowe. Sama sieć funkcjonuje na zasadzie peer-to-peer w połączeniach między węzłami gdzie serwery Yaesu zbierają, przechowują i udostępniają węzłom informacje o innych aktywnych węzłach i roomach, w szczególności ich IP. Nie będę jednak tutaj opisywał tego, co jest w standardzie Wires-X, czyli systemu roomów i innych połączeń. Chciałbym przedstawić to, co siłami wielu Kolegów udało się do dzisiaj zrobić ponad standard, z czego w polskiej sieci możemy dodatkowo korzystać. Jednocześnie wiem, że ten artykuł już wkrótce będzie wymagał aktualizacji, bo dzieje się wiele... Ale to dobrze.

Popatrzmy na schemat najważniejszych połączeń polskiej sieci Wires-X z początku lipca:        Jak popatrzymy na niebieską część schematu ukazującą Wires-X, to po ilości połączeń od razu widać, że kluczową rolę w naszej sieci spełnia room POLAND. Fizycznie (że tak się wyrażę, bo co wirtualnym świecie jest fizyczne?) jest on utrzymywany w Łodzi przy przemienniku SR7ULM. Z założenia jest to ogólnopolski room roboczy, w istocie będący wiresowym odpowiednikiem grupy TG260 w sieci DMR lub REF032A w D-Starze. I dlatego też przy nim są skoncentowane inne usługi. A są to w szczególności:
        Na schemacie i w opisie uwzględniłem połączenia i zależności najistotniejsze z punktu widzenia typowego użytkownika sieci. To oczywiście nie wszystko. Pojawiają się różne połączenia jak choćby SR8WD <==> TG-260048. Podsumowując napiszę krótko: sieć dopiero co wystartowała (minął rok od pierwszych prób), a już, w zasadzie po kilku miesiącach, ma się całkiem nieźle i szybko rośnie. Oby tak dalej, wszystkim życzę zapału i proszę o dzielenie się nowymi doświadczeniami z redakcją strony www.wiresx.pl.
SP5IUZ15 lipca 2016, dwa tygodnie po napisaniu artykułu z dużą radością muszę dodać suplement.
         Otóż Adam SQ7LRX i Grzegorz SP8NTH uruchomili właśnie kompatybilną z Wires-X sieć YSF. W największym skrócie mówiąc jest to sieć pozwalająca użytkownikom radiotelefonów cyfrowych pracujących w C4FM (czyli Yaesu) łączyć się za pośrednictwem przemienników HOME MADE opartych na projekcie MMDVM. W sieci YSF uruchomiono też szereg reflektorów, ale najważniejsze w tym jest doskonale działające połączenie sieci z DMR i Wires-X (na razie room POLAND). Uważam, że wejście na arenę urządzeń HOME MADE będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju sieci z którymi współpracują (szczególnie DMR i Wires-X), może też wytyczyć zupełnie nowe kierunki tego rozwoju.
SP5IUZ
Na zakończenie oryginalna wiadomość od Grzegorza SP8NTH, w której podsumował dotychczasowe połączenia i dodał nowości:

        Dla tych którzy jeszcze nie wiedzą informacja o możliwościach wzajemnych połączeń pomiędzy użytkownikami sieci cyfrowych dostępnych w SP.

Dostępne są obecnie 4 sieci: Kierunek połączenia D-Star - DMR
Reflektor XRF132C - Talk Group TG260041 (link cyfra - analog - cyfra)

Pozostałe linki są typu Digital-Digital w trybie C4FM mode DN bez utraty jakości (połączenia C4FM mode VW i analog w FUSION nie są obsługiwane przez gate między systemami).

Kierunek połączenia DMR - WIRES-X
TG260042 - Room POLAND
TG260043 - Room SR3XX-ROOM POZNAŃ
TG260048 - Room SR8WD-ROOM Włodawa
(wszystkie połączenia aktywne przez 15 minut od ostatniego naciśnięcia PTT w DMR)

Kierunek połączenia WIRES-X - DMR
Room DMR-TG260 - TG260
(aktywne ciągle w obie strony z WIRES-X po połączeniu do Room-u, a z DMR po wybraniu Talk Group)

Kierunek połączenia YSF - WIRES-X
Reflektor YSF260 PL POLAND - Room POLAND
(aktywne ciągle w obie strony po połączeniu do Reflektora lub Room-u)

Kierunek połączenia YSF - DMR
Reflektor YSF021 - TG260021
Reflektor YSF022 - TG260022
Reflektor YSF023 - TG260023
Reflektor YSF024 - TG260024
(Aktywne ciągle po połączeniu do reflektora)

Kierunek połączenia DMR - YSF
TG260021 - Reflektor YSF021
TG260022 - Reflektor YSF022
TG260023 - Reflektor YSF023 (SP EMCom)
TG260024 - Reflektor YSF024 (TechTalk24)
(Aktywne przez 15 minut od ostatniego naciśnięcia PTT w DMR)

Pozdrawiam
Grzegorz